Pięć krojów biustonoszy, które musisz znać

27-06-2017

Elegancka kobieta zna swoje piersi, a znawstwo to potrafi przekuć na modową maestrię. Dobierając idealny krój biustonosza, możesz bowiem decydować nie tylko o codziennym komforcie, ale także o wyglądzie twojej sylwetki…

Żyjemy w czasach, w których nic nie jest proste. To co dawniej nazywało się po prostu jeansami, dziś odmienia się przez dziesiątki fasonów i wysokości stanu – skinny, boyfriend, podarte, klasyczne, dzwony, ogrodniczki… Zakup poprzedzają godziny udręki. Na szczęście, nie każdemu każdy model pasuje i prawda ta odnosi się także do staników.
Problem w tym, że otrzymawszy do ręki katalog mody bieliźnianej z modelkami, na których wszystko leży jak ulał, zbyt chętnie kierujemy się deseniem w kwiatki i różową koronką, a zbyt małą uwagę zwracamy na kształty. Swoje i miseczek. W rezultacie w szufladzie ląduje kolejny model, który niby ładny, nie za duży, nie za mały, ale po prostu nie wygląda…
Jak wybrać optymalny krój biustonosza? Pytanie trudne, a odpowiedź jeszcze trudniejsza, ale nie warto się poddawać. Istnieje duża szansa, że przynajmniej dwa z opisanych poniżej pięciu podstawowych typów staników będą ci pasować jak orzechy do czekolady. A jak pomnożysz to wszystko przez dostępne na rynku kolory, wzory i wykończenia, to okaże się, że jest w czym wybierać.

Biustonosz typu full-cup

…czyli inaczej pełna miseczka, zwana często też kopą. Wygląda może mniej porywająco, ale najlepiej prezentuje się pod większością bluzek, topów i body. Bo chodzi o miseczki, które są na tyle duże, że obejmują całą pierś i zapewniają jej najlepszy komfort. Idealny model dla kobiet o większym biuście oraz tych które wykarmiły już trójkę dzieci. Retro modele z koronką mogą być ponadto bardzo szykowne, nawet jeśli kokieteryjnie wystają spod niedopiętej koszuli. Nie jest to jednak dobry wybór dla pań o małym, bardzo jędrnym biuście, który nie wypełni miękko miseczki.

 

Biustonosz typu half-cup

Zwane też staniczkami typu „demi” mają dość skąpe miseczki, które zakrywają jedynie dolną połowę piersi i jednocześnie wydatnie eksponują górną połowę. Założysz je z powodzeniem do głębokiego dekoltu, ale niekoniecznie do gładkiego obcisłego topu, pod którym brzeg biustonosza będzie się nieładnie wyróżniać. Taki model zapewnia znacznie mniej podtrzymania, więc będzie lepszy dla kobiet o średnim i mniejszym biuście, a ponadto wymaga naprawdę dobrego dopasowania obwodu. Problemem mogą być również zbyt wąskie barki, bowiem biustonosze typu demi mają zwykle dość szeroko rozstawione ramiączka. Pamiętajmy też, że choć wcięcie w dekolcie może wyglądać bardzo zmysłowo pod imprezową sukienką, nie jest największym atutem na profesjonalnym spotkaniu…

 

Bardotka 

modelka w staniku bardotka

Jak sama nazwa wskazuje, tym razem mowa o modelu, który ma swoją właścicielkę. Wylansowany w latach 60-tych przez legendę kina i symbol seksapilu, Brigitte Bardot, biustonosz charakteryzuje się dwoma półokrągłymi miseczkami, które idealnie przylegają do piersi i przypominają dwa symetryczne pagórki. Najbardziej charakterystyczną cechą tego modelu, a zarazem jego zaletą, jest fakt, że nosi się go bez ramiączek. Nie ma więc mowy o wystawaniu spod sukienki ani uciskaniu w ramiona. Naturalnie, dobór rozmiaru jest tutaj szczególnie kluczowy, a bardotki poleca się paniom o średnim, ale pełnym, biuście, na którym biustonosz może się łatwo utrzymać. 

 

Balkonetka

Balkonetki to najpopularniejsze obecnie modele biustonoszy, w których poziom krycia plasuje się gdzieś pomiędzy mocno zabudowanym modelem „full cup” a odkrywającym bardzo dużo krągłości staniczkiem „demi”. Miseczki balkonetki są umiejscowione blisko siebie i przyjemnie zaokrąglone, schodząc zwykle skośnie w dół ku środkowi. W efekcie pierś jest wygodnie otulona, ale jednocześnie dekolt zyskuje na pełności, zwłaszcza, jeśli wybierzemy model z opcją push-up’u. Ten ostatni poleca się głównie paniom o mniejszych piersiach, albowiem dużym biustom wystarczy jedynie komfortowo wzmacniana miseczka. Balkonetka to model najbardziej uniwersalny, zarówno ze względu na typ figury, jak i przeznaczenie. Jedyna uwaga dotyczy wykończenia – bogato zdobione koronką okazy zostawmy na sypialniane igraszki, a pod cienkie, delikatne bluzki zakładajmy raczej gładkie modele. 

 

Biustonosz z wcięciem

… czyli z angielskiego model typu „plunge”. Biustonosz nieco mniej popularny, ale doskonale eksponujący piersi i niezastąpiony do kreacji o bardzo głębokich, kopertowych dekoltach. Wbrew pozorom nie musisz mieć wcale dużych piersi, aby go założyć, ważna jest raczej jędrność i szerokość ich rozstawienia. Miseczki schodzą bowiem bardzo nisko, aż do samego obwodu stanika i nie prezentują się zbyt dobrze na paniach o biuście skierowanym raczej na boki niż do środka.
Ponadto mamy jeszcze biustonosze miękkie i wypełniane, ale o tym będzie już innym razem…